Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan ve Giresun iline bağlı olan Tirebolu, geniş bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca birden fazla medeniyetin yaşadığı bir bölge olduğu için farklı kültürleri ile ön plana çıkmaktadır. Bunun en güzel örnekleri arasında birbirinden lezzetli yemekleri ile yörenin en meşhur bölgesidir. Karadeniz bölgesi zaten oldukça lezzetli yemekleri ile tanınmış bir bölge olsa da Tirebolu için ayrı bir parantez açmak her zaman daha doğru olacaktır.

Tirebolu ilçesinde Karadeniz yöresine ait farklı lezzetlerin yanı sıra bölgede deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilmektedir. Tirebolu ilçesinin kendi yöresine ait birden fazla lezzeti bulunmaktadır. Bu lezzetli yemekler hakkında detaylı bilgilendirmeler ile Tirebolu seyahatinizde deneyebilir ve tadabilirsiniz.

   Tirebolu Mısır Ekmeği

Sadece Tirebolu da değil aynı zaman da Karadeniz bölgesinde hangi bölgeye giderseniz gidin yemeklerin yanında tüketebileceğiniz en önemli ürün ise mısır ekmeğidir. Mısır ekmeği sağlıklı ve lezzetli olmalarının yanı sıra geçmiş dönemlerden günümüze kadar yemek kültürünün en lezzetli tadı olarak gelmiştir.

Mısır unuyla hazırlanmış ve özel bir lezzeti olan mısır ekmeği Karadeniz bölgesinin en önemli lezzetleri arasındadır. Tirebolu bölgesine gittiğinizde yemeniz gereken en lezzetli ekmekler arasındadır. Ayrıca seyahatiniz sonunda evinize götürerek tüketebileceğiniz bir lezzettir.

Hamsi Böreği

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Tirebolu farklı hamsi yemekleri ile ünlenen bir bölgedir. Ancak hamsi yemekleri arasında en popüler ve en lezzetli olanı ise Hamsi böreğidir. Hamsi böreğinin yapılışını merak edenler ise ilk olarak hamsilerin detaylı bir şekilde temizlenmesi ve daha sonra iç bölgelerinin temiz bir şekilde yıkanması gerekir.

Hamsi böreği için temizlenen ve yıkanan börekleri tepsi içine kat kat döşenir. Daha sonra böreğin iç kısmına maydanoz, şeker, soğan, kuş üzümü, pirinç, mısır unu ve zeytinyağı eklenir. Daha sonra bu tepsiyi oldukça yüksek yanan bir ateşte yarım saat pişirmeniz gerekiyor. Tirebolu ya da Doğu Karadeniz bölgesinde yemeniz gereken en önemli yemekler arasındadır.

Kukul Pidesi

Sadece Tirebolu bölgesinde değil aynı zaman da Giresun bölgesinin en lezzetli yemekleri arasında yer alan Kukul Pidesi zengin mutfak kültürü ile günümüze kadar gelmiş en önemli lezzetler arasındadır. Kukul pidesi, açık, kapalı ve pizza pide gibi farklı seçenekleri ile sunulurken yöreye ait tereyağı ile bu eşsiz lezzetin tadını çıkarabilirsiniz.

Mısır Sarması

Mısır dolması Tirebolu bölgesinin en lezzetli yemekleri arasında gelir. Mısır unu, soğan, karabiber, maydanoz, sade yağ, tuz ve karalahana ile hazırlanan bu lezzeti yapmak için, çekilmiş mısır unun yeterli olacak seviyede su ilave ederek pişirin. Daha sonra çeken suyunu içine soğanı, karabiber, tuz ve maydanoz ekleyerek iyice karıştırın. Yağı da ilave edin ve içi lahanalara sarın ve tencereye dizin. Tencerenin üst kısmına kadar su ilave edin ve düşük ateşte pişirin. Mısır dolması eşsiz lezzetinin tam tadını anması için ateşten almadan önce yağı kızdırın ve üzerinde iyice gezdirin. Ayrıca tercihe göre yoğurt ile de tüketebilirsiniz.

Karalahana Çorbası

Karadeniz bölgesi ile bütünleşmiş bir çorba olsa da Karalahana çorbası Tirebolu ya has bir şekilde pişirilmektedir. Özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bu çorba eşsiz lezzeti ile farklı bir tat bırakıyor. Çorba içinde bulunan soğan, karalahana ve mısır vb. ürünleri ile zengin besin değerleri ile gün boyu enerjik olmanızı sağlayabiliyor. Tirebolu yöresine has pişirme şekli ile tüketilmesi gereken en önemli çorbalar arasında. Karalahana çorbasını ayrıca öğlen yemeklerinde de tüketebilirsiniz.

Kaynak:Otelleri Tirebolu 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir