Turuva Atı 2021

tarafından
118
Turuva Atı 2021

Turnuva atı 2021.
Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi üniversitesine yapılan Rektör ataması sonucu başlayan protestolar yaklaşık bir aydır durmadı. Olayları yorumlamadan önce
Türkiyede Rektör ataması nasıl yapılıyor bir göz atalım.
1946’da kabul edilen kanunla rektörlerin seçimle görev başına gelmesi öngörülüyordu.1981’de Rektörlük seçimleri kaldırıldı. 1992 Yılında rektörlerin belirlenme sürecini düzenleyen kanun maddesi değişti ve seçimler tekrar geri getirildi. Şöyle ki;Kanuna göre, devlet üniversitelerinde rektör adayları, profesör unvanına sahip akademisyenler arasından önce öğretim üyeleri tarafından seçiliyor, daha sonra YÖK adayların üçünü Cumhurbaşkanının onayına sunuyor, en son da Cumhurbaşkanı rektörü atıyordu.
2016 Yılında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Cumhurbaşkanına doğrudan rektör atama yetkisi verildi.
Cumhurbaşkanı KHK ile Rektör atamasını yaptı.
Buraya kadar olan sistemi, Rektör atama usul ve esaslarını eleştirebiliriz. Yapılan yasal bir atamadan sonra öğrencilerin protestolarını da anlayabiliriz.
Lakin Kimsenin de bu olayı Turuva atına dönüştürmesine izin veremeyiz, vermemeliyiz.
Protesto olaylarına katılanlar hakkında İstanbul Valiliğinden yapılan açıklama ya bakalım “İstanbul Valiliği operasyonlarda gözaltına alınan 108 kişiden 7’sinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğunu, 101 şüphelinin Boğaziçi öğrencisi olmadığını, 15 öğrencinin ise üniversite düzeyinde eğitim görmediğini açıkladı.” Bu tespiti nasıl okumalıyız dersiniz? Bu masum, hoş görülecek bir eylem mi?
Devam edelim”Ankara Kızılay’da toplanan grup polis ekiplerine tekme ve yumruklarla saldırdı.”Dahası olaylar sosyal medya da gerçek dışı olarak pompalnmaya, servis edilmeye son sürat devam ediyor.
Olayların Asıl amacının Milletin huzuruna yönelik olduğunu gün ışığı gibi aşikar. Protestocular Olayları Rektörlük ten ziyade milletin hassasiyetine, kırmızıçizgilerine getirerek toplumda kin ve nefret duygularını körüklemeye çalışıyorlar.
Boğaziçi Üniversitesi Müslüman öğrencileri, Müslümanların Tarih sayfalarından kalma bir yöntemi kendilerine şiar almışlar ki yaptıkları açıklama da “savaşı başlatıp, Mızrakların ucuna kuran sayfalarını takarak” Yapılan eylemlere Hoşgörü talebinde bulunmuşlar.