Şehit Binbaşı Hüseyin Avni ALPARSLAN’A ANIT MEZAR

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’a Anıt mezar.  

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’a Anıt mezar.  

Tirdef Başkan Yardımcısı İbrahim Aydın’ın okuduğu bir kitapta Hüseyin Avni Alparslan’ın Mezar Yerinin Tespit edildiği yönünde bilgi olduğunu yönetim Kurulu Gündemine getirmesiyle 17.07.2020 ve  22.07.2020 Tarihinde  Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF)  Başkan Vekili Necati Yılmaz’ın Başkanlığında oluşturduğu bir heyet ile  Haymana ya gitmiş, Haymana Gazetesi Başyazarı  Sn. Yavuz Çiftçi, Milli park Müdürü Sn. Ömer Aygün, Haymana Belediye Başkanı Sn. Özdemir Turgut ile görüşmeler yapmıştır. Sonuç olarak Sn. Ömer Aygül beyin Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ‘ın mezar yerinin kesin tespiti yapıldığını beyanı üzerine Anıt mezar ve Şehitliğin yapılması için nasıl bir çalışma yapılacağı konusunda fikir alış verişinde bulunulmuş ve bu doğrultuda çalışmalara başlamıştır.

TİRDEF; Hüseyin Avni Alparslan’ın Ankara Haymana’da bulunan mezarının Anıt Mezar ve şehitlik olarak düzenlenmesi için TBMM ‘de Milletvekilleri Sn. Hasan Turan, Sn. Cemal Öztürk, Sn. Sabri Öztürk, Haymana Belediye Başkanı Sn. Özdemir Turgut ve Belediye yetkilileri, Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer yetkililer ile istişarelerde bulunmuştu. Nihayet sona gelindi Bu gün (23.03.2021) Anıt mezar töreni yapıldı.

Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) den yapılan açıklamada; Tirdef in kuruluşundan bu güne Hüseyin Avni Alpaslan’ın mezar yeri tespiti için bir çok girişimde bulunulduğunu ifade edilerek, çalışmalarından sonuç alınmasının mutluluğu içerisindeyiz, inşallah Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alpaslan’ın Anıt Mezarı Şahadetinin yüzüncü yıl dönümü olan 30 Ağustos 2021 gününe yetişecek denildi. Şükriye Olgun’un Tirdef Yönetim Kurulu toplantısında gündeme getirdiği “Haymana ve Tirebolu” Kardeş şehir olması yönünde ilgili belediyelere öneride bulunalım teklifi Tirdef Yönetim Kurulunda kabul edildi. Bu karar doğrultusunda Tirdef heyeti Haymana Belediyesine ve Tirebolu Belediyesine Kardeş şehir olama teklifi arz edildi. Her iki Belediye yetkilileri de teklifi olumlu karşıladı.İki belediye de meclislerinden aldıkları karar  ile kardeş şehir oldular. Aynı gün Tirebolu Haymana Kardeş şehir imza töreni de yapıldı.Törene; Haymana Kaymakamı Sn. Muhammed Gürbüz, Ankara Mv.Sn. Asuman Erdoğan, Giresun Mv Sn. Cemal Öztürk, Sn. Sabri Öztürk, Tirebolu Belediye Başkan Vekili Sn. Temel Cırıt TİRDEF Genel Başkanı Sn. Necdet Demirel ve yönetim kurulu üyeleri, Harşit Dernekler federasyonu Başkanı Sn. Temel Bilecen, Haymana Dernekler Federasyonu (HAYFED) Başkanı Sn. Suat Dinç Katıldı.

Haymana Belediye Başkanı Sn. Özdemir Turgut Yaptığı konuşmada; Bu yıl Sakarya Meydan muharebesinin 100’cü yılı, 100 yıl önce bu topraklarda canını veren vatan evlatları, Giresun Ve Tirebolu’lu çok sayıda şehitlerimiz var. Sakarya Meydan Muharebesinde şehit olan on bin Şehidin beş bin yedi yüz on üç tanesi bizim topraklarda, Bu gün Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı temel atma töreni yapacağız, Tirebolu Belediyesi ve Haymana belediye  meclisimiz de karar alarak kardeş Şehir olduk Hayırlı olsun  dedi.   

Giresun Mv.Sn. Cemal Öztürk söz alarak; Bu gün tarihi bir güne tanıklık ediyoruz, Tirebolu ve Haymana Belediyemiz kardeş şehir oluyor, bu kardeşliği dedelerimiz yüz yıl önce bu topraklarda yapmış.  Düşman meclisi dağıtmak üzere gelince Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan komutasında 42.gönüllü alayı geri dönmemek üzere ant içerek buraya gelmiş, düşmanı geri püskürtmüş, Komutanı Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve 42.Alayın tamamı burada şehit olmuştur. Allah bize bir daha istiklal savaşı yaşatmasın, yaşanacak bir istiklal savaşına da her zaman hazır olduğumuzu ifade ederim dedi. 

Kardeş şehir imza protokolünün ardından Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı temel atma töreni yapılacağı alana geçildi.  

Yoğun yağmura rağmen  Törene katılım yüksek oldu. Giresun mv Sn. Cemal Öztürk, Sn. Sabri Öztürk,Sn. Necati Tığlı, İstanbul Mv Sn. Hasan Turan, Ankara Mv Sn. Asuman Erdoğan,  Giresun Valisi Sn. Enver Ünlü, Haymana Kaymakamı Sn. Muhammed Gürbüz, Giresun Belediye Başkanı Sn. Aytekin Şenlikoğlu, Tirebolu Belediye Başkanı vekili Sn. Temel Cırıt, Orman Genel müdür yardımcısı Sn. Mustafa Özkaya,CHP Tirebolu İlçe Sekreteri Sn. Hüseyin Olgun Tirdef Genel Başkanı Sn. Necdet Demirel, Yönetim kurulu üyeleri, Sn. Necati Yılmaz, Sn. İbrahim Aydın, Sn. Şükriye Olgun, Sn. Sedat Akyıldız, Sn. İsmail Yılmaz, Sn. Mehmet Okurlu, Harşit Dernekler federasyonu Başkanı Sn. Temel Bilecen Haymana dernekler Federasyonu Başkanı Suat Dinç, Kuskunlu köy Dernek Başkanı Sn. Arif Emanet, Tirebolu Eğitim Derneği ve Tirdef Delegemiz Sn. Emin Uğur, Tirdef Ankara temsilcimiz Erdoğan Kara, Ak parti Giresun İl Başkanı Sn. Kenan tatlı, Ak parti Giresun Merkez ilçe Başkanı Sn. Mehmet Beşer, Harşit TV youtub kanalı temsilcisi Sn. Aydın Kömürcü ve Turhan Karadayı, Karkon Genel Başkanı Sn. Sıtkı Ada ve yönetim kurulu üyeleri, Giresun Federasyonu Başkanı Sn. Muhterem Memiş, Bağcılar Giresunlular Dernek Başkanı ve Bağcılar Belediye meclis üyesi Sn. Ziya Yılmaz, Araştırmacı yazar Sn. İsmail Kahraman, Eynesil Ören Belde Belediye Başkanı Sn. Mustafa Eren, Yerel sanatçı Ayşe Karaçam, Maliye Bakanlığı, eski personel Genel müdürü Sn. Şinasi Yurdakul, Giresun Gönüllü Alay kıyafetli Giresun Uşakları, Şebinkarahisar Vakıf ve dernek yöneticileri, çok sayıda iş dünyasından ve STK temsilciler katıldılar.

Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Esenyurt Giresunlular platform Başkanı Sn. Abdurrahman Ada, Bulancak Dernekler Federasyonu Başkanı Sn. Sezgin Karataş, Görele Dernekler Federasyonu Başkanı Sn. Muhittin Çelik İş yoğunundan dolayı Törene tebrik mesajı ile katıldılar.

Tören açılış konuşmasında Milli Park müdürü Sn. Ömer Aygül; Müdürlüğümüz 2015 yılından bu güne yüz kilometrelik bir hat oluşturarak bölümler halinde yüz otuz sekiz bin dekarlık bir alanı kapsamaktadır, yapılan çalışmalarda bu alanda dört bin şehit bulunmuştur, bundan önce yedi şehitlik daha tespit edilip anıt mezar yapılmıştır, bu bizim sekizinci Şehitliğimiz olacaktır. Şehitliklerin tespiti Cumhuriyet üniversitesi ve bizim personelimizin çalışması ile tespit edilmiştir. Şuan bulunduğumuz şehitlik te yirmi üç otuz Ağustos tarihleri arasında yapılan bu sene Haymana tanıtım merkezi olarak düzenlediğimiz binanın o dönem de hastane olarak kullanıldığını ve hastanede şehit olanların defnedildiği şehitliktir.  Alt tarafta on dört, yan tarafta da yüze yakın şehit vardır, ruhları şad mekanları cennet olsun dedi. 

Giresun MV Sn. Sabri Öztürk; Yaptığı selamlamanın ardından Anıt mezarın 30 Ağustos 2021 olan Şahadetinin yüzüncü yıl dönümüne yetiştirileceğini söyledi. 

Şehitlik anı ormanı fidan dikiminin ardından TİRDEF Heyeti Haymana belediyesine geçerek Başkan Özdemir Turgut ve heyeti ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Şahadetinin yüzüncü Yıl dönümü 30 Ağustos 2021 günü yapılacak olan Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt mezar ve Şehitliğin açılışı ve anma törenine Sayın Cumhurbaşkanımızın katılması noktasında Sn. Millet Vekillerimizle yapılan görüşmede Sn. Cumhurbaşkanımızın gelmesi için her türlü gayreti göstereceklerini ifade ettiler…

TİRDEF

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir