Nafaka ödemesi işsizlik sigortasından

Nafaka ve işsizlik fonu..

Son günlerde nafaka ödemeleri konusu cok sıkça gundem olmakta.Nafaka sürelimi olsun?Nafaka süresiz mi olsun? Vb.

Nafaka gerçekten ödeyen için büyük ekonomik kayıp,nafaka alan için ise genelde ihtiyaç oluyor.Bu durumun Devlet eli ile,devlet desteği ile çözüme kavuşması da artık Farz olmuş gibi duruyor.

Nafaka ile ilgili bende nacizhane fikrimi paylaşmak istiyorum.

Bir yıllık evliliklerin bitirilmesinde taraflar nafaka almamalı.

Devlet kamu ve özel sektöre belli sayıda evlenmiş boşanmış bayan çalıştırma zorunluluğu getirmeli.

Bir yılın üzerinde evli kalanların Boşanmaları durumunda istihtam edilmelerinin sağlanması.

Yada işsizlik fonundan yararlandırılmasının sağlanması.Fon gelirleri işsizler haricinde hiçbir maksat için kullanılamaz” hükmü olmasına rağmen bakın İşsizlik fonundan nerelere kaynak aktarılıyor.

Oysa İşsizlik Fonu’nda biriken yaklaşık 130 veya 150 milyar lira olduğu tahmin ediliyor.Bu dev meblağın Nereye gittiği de merak konusu.İşsizlik fonundan Yapıldığı iddia edilen  bazı ödemeler;

1.Yapılan yasal değişiklikle işverenlerin yeni istihdam edecekleri işçilerin ücretlerinin asgari ücret kadar kısmı İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödenmeye başlanmış.

2.İşsizlik Fonu’ndan sadece patronlara değil devlet kurumlarına da para aktarılmış.Halkbank, Vakıfbank ve Eximbank’ın İşsizlik Fonu’na 10.8 milyar liralık tahvil sattığı ortaya çıkmış, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İşsizlik Fonu’ndaki 11 milyar TL’nin kamu bankalarına aktarıldığını doğrulayıp “Kamu fonları devletin içerisinde zaman zaman farklı yerlerde kullanılmıştır Demiş.

3.Daha önce de GAP bölgesine yapılan yatırımlarda, fondan kaynak kullanıldığı ortaya çıkmış.

4.Dönemin çalışma bakanı Faruk Çelik’in Meclis’te bir soruya verdiği yanıtta, biriken para miktarını, işsizlik ödeneği olarak verilen miktarı ve GAP İdaresi’ne aktarılan 11 milyar 511 milyon lirayı açıklamış,

Dahası, GAP’a aktarılan para 11.5 milyar lira, o günden beri yerine konmadığı iddia edilmiş,

Faruk Çelik’in verdiği bilgiler arasında “Diğer giderler” adıyla kullanılan 4 milyar 181 milyon lira meçhulmüş.

4.İşsizlik Fonu’nun yol inşaatında kullanıldığı. 08.08.2009 tarihli Akşam Gazetesi’nin haberinde şöyle ifade edilmiş: “AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, ‘İşsizlik Fonu’nun 2009 ve 2010 yılı nema gelirlerinin dörtte üçünün bütçeye gelir kaydedileceğini, bunun büyük bölümünün de karayolu ve altyapı yatırımlarında kullanılacağını söylemiş”

5.Faruk Çelik’in verdiği bilgiler arasında “Diğer giderler” adıyla kullanılan 4 milyar 181 milyon liranın,Dönemin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın bir soru önergesine verdiği yanıtla şöyle aydınlatmış “2008 ve 2009’da Yüksek Planlama Kurulu’nda alınan karar ile çeşitli yatırımları karşılamak için bütçeye İşsizlik Fonu’ndan para aktarımı sağlanmış.

Peki İşsizlik fonundan işçiler ne kadar yararlanmıştır”

kurulduğundan beri işsizlere 19 veya 20 milyar civarı ödeme yapıldığı tahmin ediliyormuş”

Basında çıkan Tüm bu iddialar ışığında baktığımızda ve hükümetin ev hanımlarına yönelik sgk çalışmasını da göz önüne aldığımızda Nafaka ödemelerinin işsizlik fonundan ödenmesi,işsizlik fonunun ruhuna daha uygun düşeceğini düşünüyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir