Kısasta hayat var mı yok mu?
Star TV de yayımlanan Kağıt ev Adlı dize Kısas ayeti tartışıldı.
Hukuk fakültesinde öğretim görevlisi olan profosör sınıfa giriyor öğrencilere “Hukuk Adilmidir?” diye soru soruyor. Öğrenciler görüşlerini söylüyor falan sonra Prof. Bir örnek verelim diyor. Örneğin (A) Kişisi (B) Kişisini dövmüş olsun. Ama (B) Kişisi fazla yara bere almamış olsun. (A) Kişisini ne olur? Öğrenciler ;Ceza almaz amaz. Porf. (B) Kişisi yediği dayakla kalır diyorsun. Başka bir Öğrenci; Hocam Kısasa kısas uygulansa (Bakara Suresi 179). Porf. Bizde Adaleti sağlamak için (A) Kişisini dövelim öylemi? Öğrenci;Yani en azından yaptığı yanına kalmaz, adaleti sağlamış oluruz. Porf. Yani, adaleti suçu işleyen kişiye aynı şekilde davranarak sağlayalım diyorsun öylemi? Suçu suçla terbiye edelim yani, çok tehlikeli. Birde şuradan bakalım hikayeye. Mesela bir sürücü dikkatsizliği yüzünden bir kaza yapıyor ve bir çocuğun ölümüne sebep oluyor. Peki biz burada ne yapacağız? Yani adaleti sağlamak için biz de sürücünün çocuğunu mu öldüreceğiz? (Hayır profesör kazara olan olaylarda kısas uygulanmaz) Devam ediyor porf. ;Arkadaşlar Adalet Kısasa kısasla sağlanmaz. Bu sadece toplumun kin ve intikam duygusunutatmin eder. Oysa ki hukuk, Adalet, kin tutmaz, intikam almaz bunu asla unutmayın.
Peki Sayın Profösör boşandığı eşini sokak ortasında, beş yaşında çocuğunun gözleri önünde öldüren katil kocaya yapılan iyi hal indirimi, tutkulu aşk, sevgi indirimi toplumun ve adaletin vicdanını rahatlatıyor mu?
Kasten cana kıyan kişiye kısas uygulansa bu kadar alani cinayet işlenir mi?
Burada (Bakara süresi 179 Kısasta sizin için hayat vardır, ey akıl sahipleri, umulur ki sakınırsınız.)Ayeti Açıkça yok sayılmak istenmektedir. Allah kısasta hayat, adalet vardır diyor lakin Prof. Hayır, kısas toplumun kin ve intikam duygusunu tatmin eder diyor.
Aslında benim merakım, Cehennemden adam kurtaran, peygamberimiz den onay alarak kuran tefsiri yazan hocalarımız neden bu konuya bir açıklama yapmıyorlar. Kıldan tüğden fetva veren diyanet neden bu konuda bir açıklama yapmıyor?
(Kısas ayetinin uygulanma esas ve usullerinden bahsetmedim.) Belki başka zaman.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir