Kıdem Tazminatını bırak taksi ye bak

İstanbulda 17 bin 395 taksi bulunuyor. Bir takside 12 saat esasına göre çalışan iki şoför günlük ortalama 400 lira plaka sahibine para ödüyor. Bir taksi günde ortalama 100-110 liralık yakıt harcıyor. Şoförlerin durak aidatı yemek gibi giderleri ise günde 70-80 lirayı buluyor. Şoförlerin günde ortalama 100 lira da ceplerine kalıyor.

Taksi plakalarının kiraları hakkında da bilgi veren Yahya Uğur, “Genel geçer rakamlar var, bunların net rakamları yok, kimlerin belirlediği de belli değil, herkes birbirini göstererek ‘bu civarda gidiyor diyerek kendi koyduğu rakamları söylüyorlar.

AYDA 45 MİLYON YOLCU

Yahya Uğur, bir taksinin günde ortalama 2 şoför 12şer saat çalıştığında 110 kişiyi taşıdığını belirterek, “Bu hesap üste çıkabilir ama alta düşmez. En az bir günde 1.5 milyon yolcu taşıyoruz. Bir ayda da en az 45 milyon yolcu taşıyoruz. Her İstanbullu bir ayda yaklaşık 3 defa taksiye biniyor” dedi.

(https://www.aydinlik.com.tr/istanbul-da-taksiler-ne-kadar-kazaniyor-ekonomi-mart-2018-1)

İstanbulun göbeğinde kanuna aykırı bir çalışma düzeni mevcut. Plaka sahibi reel kazancından vergi vermiyor. Taksi çalışanı kurumsal bir yapıya sahip olmadığı için hiçbir sosyal güvenceye sahip değil. Şoför olarak çalışan kişi aylık 2 bin altı yüz lira gibi bir ücret kazanıyor.

Ayda 45 milyon yolcu taşıyan bu kişilerin ne yazık ki gözetim ve denetimleri yapılmıyor. İşe alımlarda her hangi bir ölçüt yok. Tek ölçü var günde şu kadar parayı patrona getireceksin. Kölelik düzeni hâkim.

Buna bağlı olarak da bazı taksi çalışanlarının yasa dışı davranışlarını Televizyonlarda izliyoruz. Ben bu durumun tek sorumlusu olarak devleti görüyorum.

Devlet acil olarak, özel halk otobüslerinde olduğu gibi, deniz taşımacılığında olduğu gibi, tur-yol, Avrasya, Ido da olduğu gibi taksilerde de bir düzenleme yaparak kurumsal yapı oluşturmalı, İşe alımlarda belirlene bir eğitimin verilerek işe alımlar yapılmalı, kurumsal logolu tek tip iş elbisesi olmalı. Ciddiyet ve disiplinli, kurumsal gözetim, denetim yapmalı en önemlisi kayıt dışı çalışmayı önlenmeli, kazanca dayalı vergi toplama esasını hayata geçirmelidir.

Bu adım atıldığında taksi çalışanı emekçinin cebinden, sofrasından, çocuğunun hakkından çalınan aylık yaklaşık 2 bin lira kendilerine geri verilmiş olacak, her taksi çalışanı sgk lı olacak, kıdem tazminatı ve senelik izin hakkına kavuşacak. Bu yasal çalışma düzeninde fazla mesai ücret alacak.

Bunun sonucunda İstanbullu karşısında güler yüzlü çalışan bulacak, daha güvenli bir hizmet alacak. İlaveten Bu uygulama İstanbul asayışına da olumlu yansıyacak çünkü on yedi bin mutlu, huzurlu, işini seven taksi çalışanı İstanbul sokaklarında fahri güvenlik görevi yapacak, kendi iç iletişim vasıtası ile de iletişimi sağlayacak, yaşanan olumsuzlukları anında durakları aracılığıyla güvenlik birimlerine iletecek.

Yıllık 96 bin lira geliri olan bir çalışanın yıllık ödeyeceği vergi miktarı 24 bin lira.

Hiç bir gideri olmayan,(tum giderler plakayı kiralayana ait) hiçbir riski olmayan Tertemiz Yıllık 96 bin lira kazanan bir taksi plakası sahibi ise yıllık 2 bin beş yüz lira vergi veriyor.

17400×24000= 417.600.000 lira vergi her sene devletin kasasına girmesi gerekirken.

Denetim ve gözetimin ve yasal düzenlemenin yapılmadığından Devletin kasasına her yıl,17400×2500= 43.500.000 lira giriyor.

Hükümetin Her yıl ısıtıp,ısıtıp işçinin önüne koyduğu kıdem tazminatından vaz geçerek,Taksicilerden başlayarak çalışan lenine çalışmalar,denetimler yapması gerek.Taksi örneğini 81 vilaye 960 ilçe ye yayarak düşünürseniz ciddi bir kayıtdışı ve gelire dayalı vergisiz çalışmayı önlemiş olursunuz.

Hükümete çağrımızdır,bırakın kazanılmış hak olan kıdem tazminatını işveren lehine düzenlemeyi,taksici piyasasında çalışan ve devlet lehine yasal düzenleme yapınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir