Görev ihmali Deniz şehiti

Bu yazıyı Salı, 17 Eylül 2013 Günü Olayın Birinci yılında yazmıştım. (5 ARALIK 2019)

Olan yine ölen oldu

Yazın serin, kışın sıcak ofislerinden çalışma hayatına yön verenler Kör tapası vurulmuş lombozdan denize bakmayı nereden bilsinler, ısı yalıtımlı çift cam, denizliği çiçeklerle donatılmış, camlardan bakanlar kara denizin ne dediğini nerden bilsinler.

Aralık 2012 kara denizde batan gemiye müdahaleye zorlanan  ve sonrasında bütün dünyanın gözü önünde kayalara vurarak şehit olan denizci kardeşlerimiz için denizi plajdan ibaret sayan bilirkişi heyeti şehitlerimizi suçlu bulmuş.

Meslek hayatı başarılarla, takdirlerle dolu cemil Özben ve arkadaşları can yeleği giymediği için “bilmez kişi” tarafından kusurlu bulunmuş.

Heyette bulunan İSG uzmanı da bu görüşü destelemiş. Genel müdürün kusuru yokmuş, “bilmez kişi” heyetindeki İSG Uzmanı, Cemil Özben ve arkadaşları meslek yaşamları boyunca koruyucu iş elbisesi giymediği için herhangi bir disiplin cezası almışlarımı? Genel müdür ve ilgili işveren vekilleri bu konuda cemil kaptan ve arkadaşlarına her hangi bir uyarı yapmışlar mı? Ey bilmez kişi heyeti iki metreden havuza atlayın bakalım kıçınızdaki şortunuz nerenize inecek. O, havada deniz insanın kıçından donunu çıkartır bundan haberiniz var mı?

Cemil Özben, bilirkişi raporunda kusurlu bulundu. Raporun sonuç kısmında, “Kaptan Özben’in can yeleği giymediği, dalga yüksekliği-sürat uyumu ile hava ve deniz durumunu dikkate almadığı için ihmali bulunmaktadır. Amirleri istemiş olsalar bile bu durum kaptanı sorumluluktan kurtarmaz.Meteorolojinin uyarısına rağmen Kıyı Emniyeti botlarını görevlendiren kişi veya kişilerin ölümlerde ihmali var. Asli kusur olağanüstü hava koşulları olmakla birlikte, Makinist Mehmet Genç yüzde 10 tali kusurlu(İkinci derecede olan), Kaptan Özben yüzde 40 tali kusurlu, botları görevlendiren kişi/kişiler yüzde 50 tali kusurludur” ifadeleri yer aldı. Peki, asli kusurlu kim? hava şartlarımı?

Kıyı Emniyeti’ndeki tüm yöneticilerle ilgili yargılama izni verilirken, Genel Müdür Salih Orakçı hakkında “Taksirle ölüme sebebiyetten başlatılan soruşturmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan izin çıkmadı.

 Acaba neden? Acaba hakkında şüphe bulunan birisinin yargılanmasına neden izin verilmez?

Tüm deniz Şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir