Giresun Turizmine Valilik darbesi!!

Giresun Turizmine Valilik darbesi!!

Bu gün 11 Temmuz 2019.  55 yıldır yaşadığım köyümde deniz kenarından jandarma uyarısıyla denizden çıkarıldım.(denize girdiğim nokta özlü köyü  balıkçı barınağı Karıncalar su içiyor) Giresun valiliğinin dip dalgası var gerekçesi ile vatandaşın emniyeti için yaklaşık 80 – 90 km’lik Giresun sahilinde denize girmeyi ikinci bir emre kadar yasaklayarak tedbir almış.

Bu Yasak Karadeniz ve Giresun Turizmine vurulan korkunç bir darbedir. Giresun’a Tatil için gelen bir kişinin jandarma tarafından yasak gerekçesi ile denizden çıkartıldığını düşünün.
Bu gün bu bölgede iki üç kuvvetinde batı rüzgârı esmekteydi. Deniz gayet sakin ve denize girmeye elverişliydi.

Giresun valiliği bahsettiği olumsuz durumun ortadan kalkana kadar halka uyarı yapmak, halk plajlarına cankurtaran takviyesi yaparak daha güvenli duruma getirmek yerine Giresun ili sınırları içeresinde tümden denize girmek ikinci bir emre kadar yasak koymuş.

Denize girmek yasak demekle tedbir olmaz, bu yönetim anlayışı çağ dışı bir anlayıştır. Ülkemizin üç Tarafı Denizlerle çevrili, denizci bir ülkeyiz. Deniz turizmini geliştirmek, güvenli plajlar yapmak yerine yasak koymak anlaşılabilir uygulama, zihniyet ve yönetim biçimi olamaz.

Şimdi soruyorum, Antalya valiliği Antalya’da denize girmeyi yasaklasa ne olur? Böyle bir Tedbiri Antalya ve İstanbul valiliği alabilir mi? Dünyanın en zor dip ve yüzeysel akıntısının olduğu yer İstanbul boğazıdır, gidin görün ahırkapı önünde ve boğazın çeşitli noktalarında vatandaşlar denize girmektedirler. Kısacası Giresun da alınan bu karar Giresun halkını hafife almak, Giresun halkın devlet yetkileri ile sindirmeye çalışmaktır.

 Değerli hemşerilerim; Can güvenliği böyle alınmaz, Valilik vatandaşa uyarı yapar, sonra güvenli olan plajlarda ve kıyı şeridinde denize girilmesini önerir, plajlara cankurtaran ekibi yerleştirir,80 90 km Giresun sahilinin her tarafı denize girmek için dip akıntılarına karşı tehlikeli değildir. Ben de zaten çocuklar için daha güvenli gördüğümden balıkçı barınağını tercih ettim.

Tüm Giresun sahilinde denize girmek yasak diyerek çağ dışı bir  uygulama kabul edilemez.
Gün içerisinde bu yasağın amacını öğrenmek için Giresun valiliğini aradım. Valilikte konu ile ilgili cevap verebilecek bir birim maalesef yok. Santral görevlisi beni “Açık kapı “diye bir birime yönlendirdi. Oradaki görevli de biz sadece şikâyetleri alıyoruz dedi. Sonra valiliği tekrar aradım özel kalemi istedim, görüştük. Özel kalem konuyu bir araştırıp size bilgi vereyim dedi. On dakika sonra beni aradı denizde boğulmalar olduğundan böyle bir yasağın olduğunu söyledi. Bende kendilerine, her gün trafik kazasında onlarca vatandaş hayatını kaybediyor  tedbir amaçlı Karadeniz sahil yolunu trafiğe kapatacakmısınız dedim. (Bu arada Sayın Vali Beyin de il dışında olduğunu söylediler.)
Giresun milletvekillerini aradım. Ama Her zaman olduğu gibi Giresun milletvekillerin bazıları telefona bakmadı, telefona bakanlardan da geri dönüş, ses seda çıkmadı.
İçişleri Bakanlığımızın Valilikleri bu tür yasaklarla yönetim anlayışından uzak durmaları yönünde uyarılmasını vatandaşı çağ dışı uygulamalardan ve yasakçı zihniyetten kurtarmasını bekliyoruz.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir