Dünyanın en kalite fındığına darbe böyle vurulur

Dünyanın en kalite fındığına darbe böyle vurulur.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde Giresun Üniversitesi, Giresun Ticaret Borsası, FİSKOBİRLİK, Karadeniz İhracatçılar Birliği, Giresun Ziraat Odası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve bazı ilgili kurumlardan oluşan rekolte tespit komisyonu kuruldu.
Komisyon üyelerince 1 Temmuz itibarıyla il geneldeki bahçelerde başlayan çotanak sayım çalışmalarını tamamlandı.
Ortaya çıkan veriler, komisyon tarafından bir rapor haline getirilerek Tarım ve Orman Bakanlığına iletildi.

Türkiye’de tahmini fındık rekoltesi, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlendiği için Bakanlık da “rekolte tespit komisyonunun” bildirdiği rekolteye göre TMO ya dönüm başına kaç kg fındık alımı yapacağını bildirdi.
Giresun Görele ilçesinde bir fındık üreticisi yetkililere şunu soruyor;Fındık araştırma ensitüsü ile birlikte çalıştığını,18 dönüm yerden iki buçuk ton fındık aldığı,TMO fındığının sadece 900 kg Alacağını söylüyor.Ne olcak Şimdi?Dünyanın en kaliteli fındığını üreten üretici fındığını 15 belkide daha düşük fiyata özel sektöre satacak.TMO Onun yerine Gabak yetiştirilen Adapazarlı fındık üreticisinin fındığını 17 liradan alacak.
Şimdi anladınızmı ben günlerdir Neden” FINDIĞIN ANA VATANI GIRESUN” DUR diyorum.Tirebolu ilçesinde dönüm başına 90 kg + %10 Ama Akyazı da dönüm başı 180 kg+%10. Ordulular Borsa sizdeymis,fındığın ana vatanı Giresun muş,Bakın Akyazı. TMO depolarını doldurdu bizede ….
Fındığın bekası tehlikede demedi demeyin.
Umarım bu yanlıştan en kısa amanda dönülür.
Paylaşarak fındığına sahip çık Giresun

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir