6.8 Lik Elazığ depremi sonrası.

TC hükümeti hükümeti depremden 10 dakika sonra bölgedeydi ve arama-kurtarma çalışmaları başlamıştı.

Depremden 2 saat sonra İçişleri, Çevre ve Şehircilik ve Sağlık Bakanları deprem bölgesindeydi.

Depremin ardından bölgeye  Bayraktar TB2 ve Anka İnsansız Hava Araçları (İHA) ile İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) gönderildi.

Depremden 25 dakika sonra Yüksek çözünürlüklü kamera sistemleriyle 275 ayrı nokta tarandı, deprem olan bölgenin görüntüleri Ankara’ya ve deprem olan illerin komuta merkezlerine aktarıldı.

Kızılay ve AFAD deprem sonrası kısa süre içinde Ankara’da kriz masası oluşturuldu ve öncü ekipler bölgeye hareket etti.

Bölgede oluşan kan ihtiyacını Kızılay karşıladı, 5 saat sonra ikram araçlarıyla gıda dağıtımına ve 18 saat sonra 2.500 çadır kurulumuna başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden

18 saat geçmeden incelemeler yapmak için bölgeye geldi.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşların cenazesine katıldı,tabutuna omuz verdi,ailelere taziyede bulundu,hastaları ziyaret etti.Üç bakanı ile toplantı yaptı bakanların deprem bölgesinde kalması yönünde karar verildi,kendiside devlet meseleleri için önce Cezayir,sonra Gambiya ve Senagale gitti.Deprem sonrası hükümet, AFAD ve Kızılay ve gönüllü kişiler tüm gücüyle hayat kurtarmak ve insani yardım için deprem bölgesinde çalışırken.

Bazı çevreler, provokatörler Sahneye KRT TV’de çıktı. “Erdoğan gelip ‘çıkarın’ talimatı versin diye AFAD yetkilisi enkaz altındaki kadını 1 saat bekletti” iftirası attılar.Bu iftira çökünce “deprem vergileri nerede” tag’i açarak yapılan çalışmaları itibarsizlartirmaya çalıştılar.

Amaçları, hükümetin depreme etkin müdahalesini itibarsızlaştırmaktı.

Oyasa 30 Eylül 2019’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, deprem vergileri ile neler yapıldığını açıklamıştı.Bunu en iyi bilen siyasiler deprem vergisi nerelere harcandı diyerek yapıcılıktan uzak suni gündem için gayret ettiler,ediyorlar.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın açıklamalarından bazılarını paylaşmak istiyorum.Deprem vergileriyle 17 Ağustos 1999 depreminin izlerini silmek için Bolu, Düzce, İzmit, Yalova, İstanbul ve Sakarya için 103 milyar TL harcandı (sadece İstanbul’a 80 milyar TL). Deprem vergileriyle 43 binden fazla konut, okul, sosyal donatı, hastane ve eğitim alanı yapıldı.

2011’de Van’da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından kentte 26 bin 500 konut, 53 okul yapıldı. 47 kilometre mesafeden su teminiyle şehrin 50 yıllık içme suyu getirildi. Camiler, sosyal donatılar, parklar bahçeler yapıldı.

Yapılanlar 560 milyar TL’den fazla. 18 yılda yapılanları güncel rakama dönüştürdüğümüzde 1 trilyon 215 milyarlık TL’lik yatırım yapılmış oluyor Dedi.

Bu bilgiler kendilerinde olan Milletvekillerinin bu gün DEPREM VERGİSİ ile ne yapıldı demesinin yorumunu siz değerli okuyucularımıza bırakıyorum.Uygun bulmasamda 18 yılda yapılanları açıkladıktan sonra şu soruyu sormazsak hata yapmış oluruz diye düşünüyor ve soruyorum; Peki 1999-2002 arasında  toplanan  deprem vergisi ve yapılan bağış ve yardımlara ne oldu?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir