Çevreyi Koruyarak yapalım

Burnunu yıkarken yüzünü kirletmek!
Kuskunlu, Hark köy havzasında maden işletme ruhsatı için çed raporu hakkında halka bilgilendirme yapıldı. Toplantıya çoksayıda vatandaş ve Tirebolu lu Dernek temsilcileri katıldı, Çavuşlu çöp katı atık tesisi çed raporu toplantısı da sorulan sorular soruldu, cerattepe maden ruhsatı için çed raporu toplantısında sorulan sorular, Fatsa da ki sorular soruldu, Kazdağlarını aki sorular soruldu vb. Orada verilen cevaplar Hark köyünde de verildi. Vatandaş iki guruba ayrılmış durumda, bir gurup maden çıksın, iş sahası açılsın, ülkemizin yer altı kaynakları kullanılsın diyor, Bir gurup da, bütün bu işler çevre katliamaına döşmeden yapılsın diyor. Ben de ikinci gurubun fikrine katılanlardanım. “iyide bu ülkenin yer altı kaynaklarını çıkartmayacakmıyız” demek yerine ülkemizin yer üstü zenginliğini koruyarak Gelişmiş ülkelerde işleyiş nasıl, gözetim denetim nasıl yapılıyorsa bizde de aynen öyle yapılsın diyenlerdenim.
Malesef ülkemizin geçmişte uyguladığı haksız idam kararları ile ülkemizin bu konuda da karnesi Kocaman bir sıfır. O neden bu örneği verdim? Çünkü geri dönüşü yok, tıpkı kaptanın gemiyi terk emrinde olduğu gibi. Hava raporlarını ve gemi durumunu göz önene almadan gemiyi fırtınaya sokarsanız artık batıyoruz Gemiyi terk edin demekle aynı durumdur. Gemiyi terk emri geri alınmayan emirdir.
Bakın hemen yanı başımızda çavuşlu daki çöp katı atık bertaraf tesisine, Oraya bu tesis kurulurken de aynı konuşmalar, aynı garantiler verildi. Ne oldu peki? çecre katliamı, Çavuşlu yaşanmaz oldu, halk evinin camını açamaz oldu, sokağa çıkılmaz oldu. Peki bütün bu olumsuzluklara karşı devlet ne yaptı? Katı atık tesisine kapasite artırımı verdi. Oysa çevre bakanı bu tesisi kaldıracağız demişti. Şimdi Hark köyünde vatandaş yerine bilgilendirme ekibinin arkasında fotoğraf verenler sakince düşünüp safını belli etsinler.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir