Bu tabeladan ne anlıyorsunuz? Bu tabelanın konulduğu yerde yüz yıldır boğulma vakıası yaşanmadı.


Sayın Valim Bu tabela olmadı.
11 Temmuz 2019 Günü yanlış bir uygulama ile Giresun genelinde denize girmek yasak gerekçesi ile Tirebolu jandarma ekiplerinin vatandaşı denizden çıkartması, sahile denize girme yasağı tabelası konularak perçinlendi.

Yasak tabelası bu sahile kondu

Deniz kenarı Giresun halkına yasaklanmış oldu. Balıkesir’e Bağlı Marmara kapıdağ yarım Adasında bulunan kuzey, doğu, güney batı ve batı rüzgârlarına açık, kayalıklarla çevrili koylar, Turanlar, Narlı, ilhan köy, ocaklar, küçük ova, büyük ova, Doğanlar Vb. Buralarda bir tane “denize girmek yasaktır” tabelası bulamazsınız, göremezsiniz. Aksine vatandaşların rahatça denize ulaşabilmesi için Belediyeler ve Valilik tarafından kayalıklar aşılarak denize yollar, konaklama alanları yapılmış. Sarp doğal kayalıklara “DENİZE GİRMEK TEHLİKELİ VE YASAKTIR” yazmak yerine vatandaşın rahatça denize atlayıp çıka bilecekleri biçimde krom merdiven, denize atlama platformları yapmışlar. Bizim Giresun Valiliği ise düm düz, üç beş km ince çakıl ve kumdan oluşan, dünyada bir eşinin Brezilyanın Santons kentinde olan sahiline, Karadeniz sahil yolu boyunca “DENIZE GİRMEK TEHLİKELİ VE YASAKTIR” Tabelası koyarak vatandaşın denize girmesini süresiz olarak yasaklamıştır. Süresiz diyorum çünkü tabela öyle “Denize girmek Tehlikeli ve yasaktır” .Vatandaşın güvenliği amaçlanarak, amacı dışında koyulan bu tabelalar Giresun Turizmine Büyük bir Darbe vuracaktır, vurmuştur.

Civil köyü, Yalı Köyü, Özlü köyü halkına bu hesapsız ve plansız tabelalar yüzünden deniz yasaklanmıştır, bu alanda denize girdiği takdirde hükümet emirlerine karşı gelmek suçunu işlediğinden suçlu duruma düşürülmüştür. Oysa Giresun Valiliği genelgesinde, yasağa konu olan yerlerin koordinatları nokta, nokta belirtilmiş (bu yerlerde tartışılır) ve KÖTÜ HAVA ŞARTLARINDA Oluşacak tehlikeye dikkat çekilmiştir.
Bu uygulamadan Anlıyoruz ki Giresun valiliğinin saha çalışması yapan ekipler konuya hakim değil, masa başı yazışmalarıyla çalışma yapmaktadırlar.
O zaman adam derler ki; Yalı köy, Civil köy, Özlü köy, Sahiline bu tabelayı asmak, boğulmalara karşı eksik kalır. Valiliğin Giresun genelinde Büyük kupa ve Su bardağı ile su içmeyi, kupa ve büyük su bardağı satışını da yasaklaması tedbiren gerekir.

Sayın Valimizin bu tür tedbirleri alırken Ülkemizin diğer Vilayetlerinde olduğu gibi Giresun ilinde kurulu olan, ilgili bölgelerde faaliyette olan STK ile yöre halkı ile tüm paydaşlar ile istişare ederek birlikte karara varılması çağdaş bir yönetim örneği ve halkın yönetim tarafından önemsendiğinin göstergesi olacaktır. Bu tür kararlar tüm paydaşları ile alınmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir