10.Tirebolu Kültür ve Sanat günleri

 

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan temalı yapılan programda

Dr. Selim Erdoğan; Sakarya Meydan Muharebesi aslında “Kütahya Eskişehir Muharebeleri” ile özdeşleşen, 1921 Temmuz ayı başında başlayan Yunan ileri harekâtının devamıdır. Yunanlılar 1. ve 2. İnönü Savaşları sonunda Türklerin millî direnişinin giderek düzenli ve örgütlü bir askerî yapıya evrildiğini, Kuvayi  Milliye müfrezeleri gibi yerel direnişten, topyekun topraklarını geri alma mücadelesine dönüştüğünü gördüler. Aslıhanlar Muharebesi ise küçük ve başarısız olsa da Türklerin fırsat bulursa taarruz da edeceğini gösterdi. Yunan karargâhı tedirgindi Türk Ordusu hızla büyüyor, örgütleniyordu. Bu ordu Ankara’da kurulan Millî Meclis aracılığıyla siyasi ve kurumsal bir zemine de oturtulduğundan, giderek kolay başa çıkılır bir hareket olmaktan uzaklaşıyordu.

Anadolu’daki Yunan varlığını devam ettirmenin tek yolu kalmıştı. Türk ordusu tamamen yok edilecek, Ankara’daki siyasi yapı tümüyle ortadan kaldırılacaktı.

Bu amaçla Yunan Küçük Asya Ordusu uzun süren bir planlama sürecinin ardından Eskişehir ve Kütahya istikametinde topyekûn taarruza kalktı.

Sakarya Meydan Muharebesi’nde şehit sayımız yıllardır kabul edildiği gibi 5.713 değildir. 12.000-13.000 arasında şehidimiz var dedi. Erdoğan, Hüseyin Avni Alparslan ve Sakarya Meydan Muharebesi hakkında güzel bir sunum yaptı.

Zeytinburnu Belediyesi ,Zeytinburnu kültür merkezinde düzenlene 10.Kültür ve sanat günlerini gerçekleştirdik.yoğun bir katılımla yapılan etkinlikte

AK Parti Giresun Milletvekli Sn.Sabri Öztürk’e günün anısına düzenlenen plaketi taktim ettim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir